Paslanmaz Çelik Korozyona Ne Kadar Dayanıklıdır?

Paslanmaz çeliğin sunduğu önemli avantajlarından biri korozif ortamlar karşında gösterdiği yüksek dirençtir. Paslanmaz çeliğin korozyona karşı gösterdiği dirençte, yapısında bulunan elementlerin etkisi yüksektir. Çeliğin yapısına eklenen krom ve diğer tüm elementler, ürünün korozyona karşı dirençli olmasında ve paslanmaz özelliğe ulaşmasında etkilidir. Korozyon direncinde ana alaşım element, kromdur ve krom, metal yüzeyin çevresinde ince ve kendi kendini onaran bir tabaka yaratır. Böylece, çeliği dış ortamdan korur.

Nikel ve molibdende korozyona karşı direnci daha da artıran diğer alaşım elementleridir. Yüksek dirence sahip olması korozyona karşı bağışıklık kazandırmadığı için paslanmaz çelik korozyon sorunu yaşayabilir. Ancak, paslanmaz çelikte korozyon oluşumu çok daha yavaştır. Bu da paslanmaz çeliğin daha uzun ömürlü olmasını sağlar.

Paslanmaz Çelik Korozyondan Nasıl Korunur?

Paslanmaz çelik korozyon karşında çeşitli önlemler alınması ile dayanım gösterebilir. Boyama, metal kaplama ve katodik koruma gibi korozyondan koruma yöntemleri, paslanmaz çeliği koruyabilir. Özellikle inşaat işlerinde kullanılan paslanmaz çelik korozyon önlemleri, boyama ve metal kaplamadır.

Paslanmaz çelik kororzyon önlemleri;

  • Boyama

Boyama işlemi; bağlayıcı, pigment ve çözücü olarak 3 ana bileşenden oluşur. Boyama önlemi; kolay uygulanabilmesi ve dekoratif görünüm sağlaması ile çeliğin korunmasında sıklıkla tercih edilir. Farklı korozyon çeşitlerine önlem almak amacı ile üretilen koruyucu boya kaplamaları, bağlayıcı çeşitlerine göre sınıflandırılır. Paslanmaz çeliğe uygulanacak boyanın; ortam koşullarından uygulanma kolaylığına, dayanıklılıktan çevre sağlığına kadar çeşitli kriterlerin değerlendirilmesi ile uygulanması da son derece önemlidir.

  • Metal Kaplama

Paslanmaz çelik korozyon önlemi olan metal kaplama çeşitleri çinko, alüminyum ve kadmiyumdur. Metal kaplamalar, çelik yüzeye uygulanırken 4 farklı yöntemden yararlanılır. Sıcak daldırma, sıcak püskürtme, difüzyon ve elektro kaplama yöntemleri ile paslanmaz çeliğe metal kaplama uygulanır.

  • Katodik Koruma

Katodik koruma ile metalin korozyona karşı korunması için aynı elektrolite yerleştirilen ve galvanik korozyondan kaynaklanan pas için daha az asal olan bir metal ile elektrik bağlantısı kurulabilir. Bu aşamada seçilen bir metal çeşidi anot amacı ile kullanılır.

Tüm bu önemler sayesinde paslanmaz çelik korozyon tehdidi ortadan kaldırılabilir ve daha uzun ömürlü bir kullanım elde edebilirsiniz. Dünya standartlarına uygun ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için Kuzey Paslanmaz ekibiyle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Yazar |

Start typing and press Enter to search